Wczoraj nasza polonistka podała nam tytuły książek jakie będziemy musieli przeczytać w tym roku. Postanowiłam napisać takiego posta, żeby dowiedzieć się jakie Wy musicie czytać książki.
W tym roku mamy do przeczytania sześć lektur, które musimy przerobić do marca, ponieważ w kwietniu będziemy pisać egzaminy gimnazjalne. Jestem w trzeciej klasie gimnazjum, niestety :/
1. Agata Christie 'Dwanaście prac Herkulesa'
'Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot.
Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę - stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii - nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej ' Trochę się zdziwiłam, że akurat tę książkę mamy przeczytać jako lekturę szkolną. Ciesze się, ponieważ już od dawna obiecuje sobie, że przeczytam coś tej autorki, a tu taka okazja. Akurat tej lektury się nie obawiam, bo wiem, że będę się przy niej świetnie bawić.
2. Henryk Sienkiewicz 'Krzyżacy'
Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Tłem historycznym Krzyżaków jest fragment historii Polski, przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim.
Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu, krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne, komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi, szerokie marginesy, na których można robić notatki, wyróżnione znane cytaty, życiorys autora, streszczenie utworu, wyczerpujące omówienie problematyki, plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą. Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,
O zgrozo! Mamy do przeczytania dwa tomy Krzyżaków, na szczęście nasza polonistka powiedziała, że spróbuje nam zmienić tę lekturę. Nie wiem dlaczego jestem aż tak sceptycznie nastawiona do tej książki, być może mi się spodoba, ale wątpię. Czeka mnie parę nieciekawych chwil z tą książką.
3. Aleksander Kamiński 'Kamienie na szaniec'
'Po raz pierwszy pełny tekst książki, bez skreśleń cenzury PRL. Ponad osiemdziesiąt zdjęć, w tym nigdy nie publikowane fotografie głównych bohaterów. Wstęp pióra Barbary Wachowicz przedstawia nieznane fakty z życia Autora. '
W tamtym roku już czytaliśmy jedną książce o tematyce wojennej no i nie mogę powiedzieć, ze mi się podobała. Jednak nie nastawiam się negatywnie. Być może będzie to pasjonująca lektura. Jestem dobrej myśli.
4. Bolesław Prus 'Kamizelka'
'Co zrobić gdy ma umrzeć ukochana osoba. Okłamywać ją czy jej o tym powiedzieć. Żadne rozwiązanie nie będzie idealne, ale na coś trzeba się zdecydować. Krótka nowela mówi nam o sile uczuć i o nieuchronności losu.'
Tej książki jestem ciekawa, ponieważ od dawien, dawna chciałam przeczytać jakąś książkę tego autora. Mój brat spotykał się z tym pisarzem już wiele razy i każdą pozycje bardzo chwalił. Nie mogę się doczekać!
5. Ernest Hemingway 'Stary człowiek i morze'
'Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...'
Co do tej książki nie mam wyrobionego zdania, choć słyszałam o niej i o filmie, jednak nigdy nie zagłębiałam się w jej treść. Zobaczymy co z tego wyniknie.
6. Geroge Orwell 'Folwark zwierzęcy'
'Orwell pisał: "Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji , z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób ) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. (...) Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takeigo jak dobrotliwa dyktatura
Nasza pani mówiła, że będzie to najcięższa lektura w tym roku, jaką mamy przeczytać. Osobiści się jej nie boje, ponieważ jej treść mnie intryguje.
Jestem ciekawa Waszych spisów lektury :)
Widzę, że trochę się pozmieniało. 4,5,6 to lektury obowiązkowe, które miło wspominam.
OdpowiedzUsuńNom, pozmieniało się. Mam wrazenie, ze z każdym rokiem ten spis się zmienia, ponieważ mój brat nie miał większości tych lektur.
UsuńJa lektury bardzo rzadko czytałam, bo zawsze miałam coś innego do przeczytania :D
OdpowiedzUsuńU mnie tak się nie da, trzeba coś wiedziec, bo robią nam testy i sprawdzają czy faktycznie przeczytaliśmy lekturę.
UsuńChristie! <3 nie wiedziałam że jest w kanonie lektur. "Kamienie na szaniec"- cudowna książka.
OdpowiedzUsuńJa nie muszę czytać żadnej lektury, ponieważ jestem na czwartym roku studiów. ;-) Jednak bardzo mile wspominam "Kamienie na szaniec", "Kamizelkę" i "Folwark zwierzęcy".
OdpowiedzUsuńTo masz szczęście! Już mi się odechciewa, gdy pomyśle sobie, ze będe musiała przeczytać te wszystkie lektury.
UsuńW szkolnych lekturach jest kryminał Agathy? Zazdroszczę! Ja mam "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem", "Lalkę", "Zbrodnię i karę" i "Ludzie bezdomni". Ale jestem w 2 klasie liceum, więc taki dobór lektur jest zrozumiały :) Z Twoich lektur dobrze wspominam "Kamizelkę", choć "Katarynka" była fajniejsza ;>, "Krzyżacy" na początku będzie Ci się źle czytało, ale później akcja się rozwija i cała książka według mnie jest dobra, "Stary człowiek i morze" ech nie podobała mi się ta lektura tak samo jak "Kamienie na szaniec" ;) Pozdrawiam, Livresland :*
OdpowiedzUsuńMam nadzieje, że w liceum mi również przypadnie czytać 'Lalkę'. Dzięki za uwagę o 'Krzyżakach' dzięki tobie mam jakąś chęć sięgnięcia po tę książkę, choć jest ona malutka.
Usuń1, 4 i 6 nie miałam
OdpowiedzUsuńja jestem teraz w drugiej klasie, i też omawiam "Krzyżaków", "Kamienie na szaniec" i "Stary człowiek i morze". ;o "Kamizelkę" omawiałam natomiast w pierwszej klasie. i w tym roku też mam kryminał Christie, tylko inny - "I nie było już nikogo"! :D
OdpowiedzUsuńNie wiem dlaczego, ale jestem w 1 klasie gimnazjum i mam następujące lektury: Dywizjon 303, Kamienie na szaniec, Krzyżacy/Quo Vadis (pani się zastanawia), Dzidy cz.II, Romeo i Julię i Zemstę
OdpowiedzUsuń+ 5 lektur dodatkowych ( tylko mam tyle książek, że nie wiem które wybrać).
To macie nie wesoło. 'Dywizjon 303'- okropnie się męczyłam podczas czytania tej książki. Już macie 'Kamienie na szaniec' ? ;O
Usuń6 lektur to malutko:) Czytałam kilka z nich:)
OdpowiedzUsuńNa szczeście malutko, ale to tylko ze względu na testy gimnazjalne :)
UsuńNie przeczytałam żadnej z tych książek a jakos udalo mi się wymaganiom polonistów sprostać ;) Fragmenty Folwarku zwierzęcego przerabiałam, a może kiedyś skuszę się na całość :) Na szczęście ja sie już uwolniłam od lektur szkolnych, ale życze powodzenia :>
OdpowiedzUsuńTeż jestem w trzeciej klasie gimnazjum. ;) Folwark również mam do przeczytania, a poza tym Antygona, Balladyna i jeszcze jedna której nie pamiętam . ;) W ciągu swojej edukacji w gimnazjum nie czytałam Krzyżaków, Kamizelki ,a Stary człowiek i morze, tylko fragment w podręczniku. Pani Agaty miałam w 2 klasie gim. Starą stróżkę. Kamienie również druga.
OdpowiedzUsuńParadoks polskich szkół. Wszyscy mają pisać ten sam egzamin, każda szkoła ma czytać inne lektury. Nigdy tego nie rozumiałam..
'Balladyne' czytaliśmy w pierwszej klasie gimnazjum. Też tego nie zrozumiem, przez to boje sie tego egzaminu końcowego.
UsuńTo jest straszne ;)
UsuńMnie już nie dotyczy spis lektur dawno, ale przyznaję się, że czytałam opracowania i streszczenia tylko, a teraz nadrabiam :)"Dwanaście prac Herkules" i "Folwark zwierzęcy" przede mną, reszta za mną :) Pozdrawiam i przyjemnej lektury :)
OdpowiedzUsuńChyba też tak zaczne robić, gdy zabraknie mi czasu. Ale póki co przeczytałam wszystkie lektury :)
UsuńJa jestem w pierwszej klasie gimnazjum i mam chyba dziewięć lektur do przeczytania i do tego różne mity z mitologii, więc w sumie jest to dziesięć pozycji. Nie wymienię ich wszystkich, bo nie mam teraz przy sobie zeszytu od języka polskiego, ale trochę z nich pamiętam: "Dziady cz. II", "Opowieść wigilijna" (opracowywałam ją w szóstej klasie. :-D), "Tam, gdzie spadają anioły", no i coś jeszcze. Aaa, i też mam "Kamizelkę"! :-D
OdpowiedzUsuń'Dziady' tez czytaliśmy, nawet filmik musieliśmy nagrywać na podstawie dowolnej scenki. 'Opowieści wigilijnej' niestety nie miałam okazji czytać, ale na własną reke to nadrobie. Ciekawa jestem jak nam sie spodoba ta 'Kamizelka' ;)
UsuńAaaa, jako lektury szkolne mam jeszcze "Zemstę" oraz "Romeo i Julię". :-)
OdpowiedzUsuń'Romeo i Julia' nie jest taka zła :) Mi się fajnie czytało.
UsuńWidzę, że oprócz dwóch pozycji, spis lektur nie zmienia się od lat. Współczuje, jakoś nigdy nie przepadałąm za tymi książkami. W zasadzie to też rzadko czytałam lektury, ale to swoją drogą. ; )
OdpowiedzUsuńNo coś takiego ! Ja nigdy nie miałam takiego luksusu żeby czytać Christie jako lekturę ;/ "kamienie na szaniec" to moja ulubiona lektura, a krzyżaków przeczytałam do połowy. mnie już lektury nie dotyczą bo zaczynam studia ;)
OdpowiedzUsuńHa! Nasz rocznik ma szczęście. Jestem ciekawa jak książka Christie spodoba się moim rówieśnikom, już kręcili nosami, ale co im się dziwić, u mnie w klasie to tylko jedna dziewczyna jest książkoholiczką, tak więc mam z nią o czym porozmawiać.
UsuńHej, jestem też w trzeciej klasie gimnazjum! I mam dokładnie te same lektury co ty:) Liczę bardzo, że książka Christie mi się spodoba, bo lubię tę autorkę. Natomiast "Krzyżaków" już się boję ;/
OdpowiedzUsuńJakoś musimy ich przemęczyć :)
UsuńWiększość tych lektur jest w porządku.
OdpowiedzUsuńALE przeczytałam kilka kartek ,,Krzyżaków" i tyle mi wystarczy. A ,,Kamienie na szaniec" średnio mi się podobały, bo nie lubię wojennych motywów.
Książki Chrisite nie musieliśmy przerabiać...
Uhuhu, ale się zmieniło. "Krzyżaków" i "Kamizelkę" omawiałam w pierwszej klasie gimnazjum. Oba utwory miło wspominam (tyle że w przypadku "Krzyżaków" byłam jedną z trzech osób w klasie, która przeczytała tę książkę... szkoda, jest świetna). W trzeciej klasie też omawiałam kryminał, ale była to jedno z opowiadań z cyklu o Sherlocku Holmesie. Hemingway'a nie mogłam zdzierżyć... 60 - stronicową książkę czytałam blisko 3 godziny. Męka, ale już dawno postanowiłam sobie, że przeczytam wszystkie szkolne lektury. Trwam w tym nadal. Nie opuszczam żadnej.
OdpowiedzUsuńA lektur masz rzeczywiście niewiele.
____________
www.nieidentyczne-polki.blogspot.com
Coś czuje, że u mnie w klasie będzie podobnie, czyli, że połowa nie przeczyta 'Krzyżaków', ja chociaż spróbuje.
UsuńTroszkę się pozmieniało przez te trzy lata! :D
OdpowiedzUsuńPolecam Christie.. chociaż ta akurat powieść średnio mi się podobała i uważam, że "Kamienie na szaniec" to strasznie wartościowa i dobra powieść. Świetna lekcja historii! :D
Ech.. ja tyle lektur w 3 LO to mam przez 3 miesiące... więc.. co życzę wytrwałości i sobie i tobie :D
O! No to mam teraz porównanie i rzeczywiście nie mam w sumie tak źle z tymi lekturami. Bede trzymac za ciebie kciuki :)
UsuńChristie też przerabiacie? o.O Ja w tym roku mam tylko dwie "duże" lektury. "Zbrodnia i kara" oraz "Dżumę" ;)
OdpowiedzUsuńKamienie na Szaniec polecam gorąco tą lekturę .;))
OdpowiedzUsuńNajgorsze: "Dwanaście prac Herkulesa", "Stary człowiek i morze"
OdpowiedzUsuńNajlepsze: "Krzyżacy", "Kamienie na szaniec"
Reszta: Nie czytałam
Ja osobiście bardzo lubiłam "Kamienie na szaniec", za to za "Krzyżakami" nigdy nie przepadałam. Strasznie ciężka książka. Ja w drugiej klasie technikum mam lektury takie jak: "Cierpienia młodego Wertera", "Dziady - cz. III i IV", "Grób Agamemnona", "Kordian", "Nie-boska komedia", "Pan Tadeusz". I jeszcze parę z podręcznika. No cóż. Zapowiada się ciekawie ^^
OdpowiedzUsuńPowodzenia w czytaniu!
Pozdrawiam,
Sherry
Myśmy już czytali 'Dziadów' chyba tom 1 i 2 :) Nawet przyjemnie się czytało.
UsuńMiałam wszystkie te lektury (z wyjątkiem Christie - miałam Sherlocka Holmes'a) i powiem ci tak - sześć lektur to naprawdę mało. Poczekaj, aż przyjdzie liceum - tam sześć książek to w trzy miechy będziesz musiał przeczytać :P
OdpowiedzUsuńAch, czeka mnie to za rok ;)
UsuńKrzyżaków omawiałam, ale hm... ja tego o sobie powiedzieć nie mogę, ponieważ przeczytałam tylko 1 tom i to zgubiłam się w połowie, więc ja tej książki zdecydowanie nie pamiętam. "Kamizelka" jest fajna, bo krótka, ale jednocześnie ciekawa, więc mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu, bo mi się podobała :") Coś od Agata Christie, będę omawiać po egzaminie jako lekturę uzupełniającą, ale mm nadzieję, że będzie to "I nikogo już nie było", bo mam to na swojej półce <3
OdpowiedzUsuń"Stary człowiek i morze" oraz "Kamienie na szaniec" mam również w tym roku. zazdroszczę Ci Folwarku Zwierzęcego, ponieważ słyszałam, że super książka, a ja jakoś nie mam mobilizacji by ją przeczytać. Za to ja mam Małego Księcia :)
Pozdrawiam
Co do 'Kamizelki' to myślę, że mi się spodoba, jestem ciekawa twórczości Bolesława Prusa. My, jako lekturę uzupełniającą mamy zamiar przerobić 'Hobbita', bardzo dobrze się składa, bo mam u siebie na półce no i niestety jakoś brakuje mi czasu do jej przeczytania, nad czym bardo ubolewam. 'Małego Księcia' przerabialiśmy w pierwszej klasie, całkiem przyjemna lektura.
UsuńPolonistka chce wam zmienić Krzyżaków? A jak będą na egzaminie? o.O Ja przerabiałam w pierwszej klasie i wcale nie było aż tak źle ;) "Kamienie na szaniec" także mam w tym roku. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńNo właśnie, jak będą na egzaminie to wszyscy leżymy.
UsuńBardzo fajny zestaw: wszystkie czytałam i właściwie nie ma wśród nich takiej, która by mi się nie podobała.
OdpowiedzUsuńAch, krzyżaków już przerabiałam... męczarnia :/ Ale pani Christie to już nie to samo ;) Tylko czekam aż się za nią wezmę :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
P.S. Świetna muzyczka, moje klimaty ;)
"Folwark zwierzęcy" to moim zdaniem najciekawsza książka z wymienionych. ;) Najgorzej czytało mi się "Kamienie na szaniec", to zupełnie nie moja tematyka.
OdpowiedzUsuń"Folwark zwierzęcy" jest bardzo dobrą, trochę przerażającą książką, polecam. Natomiast "Krzyżacy" to powieść tak nudna, że nie potrafiłam jej przeczytać do końca i współczuję Ci jej czytania. Christie jeszcze nie czytałam, a reszta to pozycje przez które przebrnęłam, ale nie były szczególnie ciekawe czy poruszające.
OdpowiedzUsuń"Folwark zwierzęcy" jest bardzo dobrą, trochę przerażającą książką, polecam. Natomiast "Krzyżacy" to powieść tak nudna, że nie potrafiłam jej przeczytać do końca i współczuję Ci jej czytania. Christie jeszcze nie czytałam, a reszta to pozycje przez które przebrnęłam, ale nie były szczególnie ciekawe czy poruszające.
OdpowiedzUsuńPrzerażającą? To tym bardziej dla mnie, nie ukrywam, że jestem ciekawa tej książki. Och, 'Krzyżaków' już sie zaczynam bac! :)
Usuń"Kamizelkę" czytałam dopiero w liceum, a Agathy Christie w ogóle nie miałam. Folwark przerabiałam w drugiej gimnazjum, a "Kamienie..." w pierwszej. Więc miałam wszystko poprzestawiane. :)
OdpowiedzUsuńPolonistka powiedziała, że ksiązka Christie wynikła z nowej podstawy programowej, także myślę, ze od niedawna :)
OdpowiedzUsuńMiałam wszystkie te lektury (prócz Christie), z czego najlepiej wspominam Folwark, natomiast "krzyżacy"- no cóż za takim typem lektur nie przepadam.
OdpowiedzUsuńAleż to wszystko się zmienia, za moich czasów ( :D a nie było to bardzo dawno temu) nie przerabiało się Agaty Christie. A "Krzyżacy" to jedyna lektura, której nie doczytałam do końca.
OdpowiedzUsuńObawiam się, że ze mną i 'Krzyżakami' będzie podobnie.
UsuńMiałam zawsze trochę większe pojęcie o książkach niż rówieśnicy i zawsze się wkurzałam na to, co muszę czytać, gdy jest tyle książek zwyczajnie lepszych... Szkoda, że zmian nie doczekałam, ale dobrze, że nareszcie coś się w tej materii ruszyło...
OdpowiedzUsuńZa moich czasów nie było Christie ;d jeszcze trochę zmian, a młodzież będzie czytać "Igrzyska...", albo "Zmierzch" ;d ogólnie lektury wspominam pozytywnie, także nie martw się ;) a gdybym miała Ci wstawić mój spis lektur, to załamałabyś ręce- mam ich ok. 50 ;d
OdpowiedzUsuńNo to będą mieli szczęście, sama bym chciała poczytać jako lekture 'Igrzyska..'. Jednak myślę, ze niektórych i tak to do czytania nie przekona. A tych 50 ksiazek ci współczuje.
UsuńJa "Krzyżaków" przerabiałam w I klasie gimnazjum, ale jakoś udało mi się przez nich przebrnąć, choć momentami ograniczałam się tylko do czytania dialogów. ;) "Kamienie na szaniec" akurat bardzo przypadły mi do gustu. Ale pocieszę Cię, że ja w tym roku mam przed sobą 20 lektur obowiązkowych. Powodzenia w przygotowaniach do egzaminu! :)
OdpowiedzUsuńZ chęcią wróciłabym do szkoły i zaczęła czytać wszystkie lektury od początku.
OdpowiedzUsuńWszystkie inne miałam :) Ale "12 prac Herkulesa"? No proszę :)
OdpowiedzUsuńBardzo mało! Wszystkie są świetne, na pewno dasz radę bez kłopotu :)
OdpowiedzUsuńDwanaście prac Herkulesa' i Orwell zazdroszczę, my nie mieliśmy takich ciekawych lektur
OdpowiedzUsuńDwanaście prac Herkulesa'
Nie pamiętam dokładnie jakie miałem lektury w trzeciej gimnazjum, ale... "Kamienie na szaniec" przerabiałem chyba w drugiej, Christie i Orwella w ogóle nie mieliśmy w spisie (zazdroszczę!), Do "Starego człowieka..." jakoś nie mogłem się zabrać i przez "Krzyżaków", jak i przez inne powieści Sienkiewicza nie przebrnąłem.
OdpowiedzUsuńMiałam prawie te same lektury rok temu :) dobrze wspominam Krzyżaków i 12 prac Herkulesa :) i życzę powodzenia w nauce - egzaminami nie martw się za bardzo. Wcale nie były takie trudne ;)
OdpowiedzUsuńJestem w drugiem gimnazjum. Nic z tego jescze nie miałam, ale na ten wtorek muszę przeczytać właśnie "Kamizelkę" oraz "Katarynkę". Tak to przerabiać będę również: "Dziady","Pan Tadeusz", "Latarnik", "Mały Książe", "Romeo i Julia" oraz "Dym".
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńJa mam : ,,Akademia Pana Kleksa", ,,Pinokio", ,,Tajemniczy Ogród".
OdpowiedzUsuńZagadniesz, w której jestem klasie?