niedziela, 7 września 2014

Engilish Matters. English Spoken Today - wydanie specialne

  Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić wydanie specjalne czasopisma English Matters. Stali czytelnicy mojego bloga pewnie już wiedzą, że jestem zafascynowana możliwością uczenia się języka angielskiego jaką daje mi Wydawnictwo Colorful Media. Każde z wydań posiada świetne artykuły, które nie tylko uczą, ale tez inspirują. 
  W  "English Spoken Today'' główną rolę odkrywa nowoczesny język angielski. Jesteście ciekawi co znajduję się w środku?

Oczywiście ten numer jak i poprzednie jest niezwykle ciekawy, co postaram Wam się udowodnić opisując w skrócie o czym jest 'English Spoken Today' .

Nie interesuję się zbytnio na własną rękę historią, ale jeżeli coś jest o niej do przeczytania to chętnie dowiaduje się ciekawych faktów z przeszłości. Piszę o tym, ponieważ artykuł o  tytule ' People Who Have Influenced the English Language' zdradza nam nazwiska osób i nazwy miejsc, które miały wpływ na ukształtowanie się dzisiejszego języka angielskiego. Opisane w nim pięć postaci dają spojrzeć na geneze tego języka z nieco innej strony. 

Kolejny artykuł jest bardzo na czasie. 'Read All About it- in the Tabloids' opisuje nam słowa czy też zwroty, które tabloidy używają, aby przyciągnąć potencjalnego czytelnika. Inaczej mówiąc zszokować go tak, aby chciał przeczytać dany artykuł, a co za tym idzie? Kupić oczywiście daną gazetę. Okazuje się, ze tytuły są bardzo ważne i to one decydują o tym jak dużym zainteresowaniem obdarzy czytelnik daną gazetkę.

'What's in a Language' to artykuł, który zachęci każdego, ponieważ zjawisko w nim opisane panuję u nas od niedawna. Chodzi tu o dodawaniu do zdań ojczystego języka angielskich słówek. I tak jest np. u nas w Polsce, czy też we Francji, Hiszpanii. Myślę, że świetnym na to dowodem, będe dwa pierwsze zdania, które zostały użyte jako otwarcie tego artykułu. 
'"Sorki, but I just put a słitfocie of meself on Fejsie. I'll lovciam cię if you lajkować it."'

Kolejnym dość rozbudowanym, ale za to ciekawym artykułem jest 'Wash Your Mount Out'. Przeczytamy w nich o słowach, które uważane są za wulgarne bądź obrażające daną grupę osób. Warto o tym poczytać, żeby nie popełnić żadnej gafy, kiedy będziemy znajdować się w krajach, w których posługujemy się językiem angielskim. 

Ciekawym artykułem, który jest utrzymany w klimacie poprzedniego tematu jest 'Slang in the English Language'. Dość przyjemny i ciekawy temat, który zawsze jest i będzie aktualny.  Dzięki niemu nauczyłam się wielu ciekawych i potrzebnych zwrotów. 

Następny tekst jest przyjemny i odprężający. Możemy sobie pośpiewać, a to chyba każdy lubi. Będziemy analizować piosenkę zespołu Outkast 'Hey... Ya'. W tym kawałku artysta używa bardzo wiele zwrotów, które niejednokrotnie dla osób, które nie znają jeszcze dobrze języka angielskiego mogą być trudne do zrozumienia. Rozkładamy piosenkę na czynniki pierwsze i dowiadujemy się co autor miał na myśli. 

Kolejny artykuł, który Wam krótko opisze był chyba jak dla mnie najciekawszy, ponieważ czytałam go z największym zainteresowaniem. Nosi on tytuł: 'Dr. Phil- the Cure for the Modern Times'. Mowa w nim jest o Philu McGraw i jego kontrowersyjnym show 'Dr. Phil'. Dlaczego kontrowersyjnym? Dowiecie się czytając ten artykuł :) 

Równie interesującym dla mnie tekstem w specjalnym wydaniu English Matters był artykuł o nazwie 'Literature and Its Borders', czyli tłumacząc na język polski: Literatura i jej granica. No właśnie, czy literatura w ogóle może mieć jakieś granice? Okazuję się, że dla niektórych tak.
Przeczytamy tu o osobach homoseksualnych, które w swoich dziełach literackich poruszali kwestie osób innej orientacji. Wielkim moim zdziwieniem było nawiązanie do sławnej bajki  Hansa Christiana Andersena pt. Mała Syrenka. 

Okazuję sie, że język angielski jest językiem urzędowym nie tylko w takich krajach jak USA czy UK, ale także w afrykańskich krajach takich jak Nigeria.  Tą kwestie przybliży Wam nieco bardziej artykuł o nazwie 'The Risk of Axing Questions - Nigeria Pidgin' 

'From Texting to Sexting' opisuję to jak bardzo ostatnio polubiliśmy skracać pisanie sms. Co ostatecznie wygląda dla mnie jak język chiński.  To zjawisko bardzo dobrze opisano w tym artykule.

"Computers Says No' to ostatni artykuł w tym wydaniu specjalnym. Mowa w nim o popularnych programach nauki języka obcego.

Specjalne wydanie czasopisma English Matters moim zdaniem jest po prostu świetne. Zostały spełnione moje wszelkie oczekiwania. Czytało mi się z naprawdę z bardzo dużą przyjemnością. Oczywiście polecam każdemu, kto uczy się języka angielskiego. 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Colorful Media.
Fakt ten nie miał wpływu na moją opinię. 

11 komentarzy:

 1. Wydanie specjalne z pewnością warte uwagi, choć ja nie pałam miłością do ang., bo niewiele rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. chętnie sięgnę po ten magazyn :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią sięgnę po ten magazyn :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę mnie odstrasza cena, bo za tyle to można nawet książkę kupić, ale może sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. According to industry experts, the coming four months are coupled
  with festive season and in that small cars are expected to be ride
  on the tremendous growth momentum. The church has always
  glowed from the lights of the candles lighted by the sick people who wish to be cured from their sickness.

  The author is an experienced writer in tourism industry and works for Hi-Tours, a leading travel agency in India.


  my weblog; ganesh chaturthi wishes

  OdpowiedzUsuń
 6. Już mam za sobą ten numer i mnie również bardzo się podobał:) A teraz zacieram już ręce na wydanie specjalne o modzie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem obecnie w trakcie czytania tego specjalnego wydania o modzie. Najbardziej spodobał mi się artykuł o modowcyh bloggerach.

   Usuń
 7. Świetny numer, bardzo ciekawe artykuły. Nie zawiodłam się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nawet dla takiego laika jak ja, gazeta jest fantastyczna!:)

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.