niedziela, 21 lipca 2013

Halina Grochowska 'Pokłon'

AUTOR: Halina Grochowska
TYTUŁ: Pokłon
WYDAWNICTWO: Novaeres
GATUNEK: literatura piękna
DATA WYDANIA: 2013
ILOŚĆ STRON: 222
CENA: 24.00 zł (kup teraz)

Rok 1944/1955 . Mieszkańcy podwórka jednego z miast na Ziemiach Odzyskanych pragną zapomnieć o minionej wojnie. Niektórym z nich czasy wojny mylą się z teraźniejszością co objawia się w codziennym życiu. W dalszym ciągu stosują wobec dzieci przemoc i okrucieństwo, a to tylko dlatego aby podopieczni byli posłuszni. Ich nawyki żywieniowe, dalej się nie zmieniły  choć od dłuższego czasu nie zaznali biedy. Strach przed jakąkolwiek władzą ciągle im towarzyszy. Rozmowy o polityce zazwyczaj kończą się bójkami, a te gorsze śmiercią jednej ze stron. 

Maria to wrażliwa i ambitna kobieta, która z racji swojego szlachetnego pochodzenia usiłuje mimo swoich braków w wykształceniu i wychowaniu udawać kogoś lepszego. Z fatalnym skutkiem. 

Tak jak kiedyś nie lubiłam czyta książek powojennych, tak teraz po prostu uwielbiam. Dzięki takim historią mogę dowiedzie się jak żyli ludzie podczas wojny lub zaraz po niej. Niektóre fakty szokują. Mieszkańcy Ziem Odzyskanych doskonale odzwierciedlają ludzi w czasach po wojennych. Ich stereotypy bywają czasami okrutne wobec drugiego człowieka  W tamtych czasach było wiadomo, co wolno, a czego nie wolno i jeżeli odstawałeś od tej reguły  i sprzeciwiłeś się społeczeństwu byłeś już przegrany. Moje reakcje na niektóre szokujące wydarzenia bywały bardzo głośne. Nie chce mi się wierzyć,  że ludzie kiedyś bez karnie bili swoje dzieci. Wiele rożnych okrucieństw poznałam dzięki tej książce. Teraz takie zachowania nie mogłyby mieć miejsca.


Całość książki rozgrywa się wokół mieszkańców Ziem Odzyskanych. Autorka opowiada  ich perypetie dnia codziennego. Główną bohaterką jest Marysia. Maria to sierota przygarnięta przez kuzyna swojego ojca. Jej przyrodni bracia nie mają dla niej litości, chociaż w niektórych sytuacjach są skłonni do walki o siostrę  Przyrodnia matka i ojciec wymagają od dziewczyny pracowitości i wdzięczności za to, że ją utrzymują. Ojciec Marii był szlachcicem i od dziecka wiedziała, że w dorosłym życiu będzie eksponować swoją wyższość.  Gdy pojawiają się dzieci jej metody wychowawcze nie należą do najłatwiejszych. Dąży do perfekcji, niestety po drodze gubi się we własnym życiu. 


Chociaż czytałam już wiele książek z motywem wojennym to nigdy w literaturze nie miałam okazji przeczytać o społeczeństwie, które przeżyło w0jnę. Ich wieczny strach o lepsze jutro udzielił mi się i razem z nimi przeżywałam wszelkie wzloty i upadki. Autorka przedstawiła postęp jaki zrobiło pokolenie. 


'Pokłon' to zdecydowanie książka warta uwagi, z której dowiecie się o życiu zaraz po wojnie. Z pewnością niejednokrotnie podczas czytania będziecie wzburzeni niektórymi sytuacjami. Czekam na kolejne książki autorstwa Haliny Grochowskiej.


OCENA: 8/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje Wydawnictwu NovaeRes 

31 komentarzy:

 1. ja nie lubię tej tematyki, chociaż opowieści dziadków bardzo mnie ciekawiły :( niestety po książkę nie sięgnę :(

  OdpowiedzUsuń
 2. przeczytałbym gdybym miała taką możliwość, ale w bibliotekach jej nie ma :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc, mimo Twojej pozytywnej opinii, nie bardzo ciągnie mnie do tej książki... Jakoś tematyka mi nie podchodzi...

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki wojenne, o ile są raczej o ludziach niż polityce. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dobrze, że tu zajrzałam, koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Zdecydowanie tematyka, która mnie fascynuje! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym miala jak siegnac po ta ksiazke, to bym to zrobila. ale tez specjalnie nie bede jej szukac. Po prostu nie ciagnie mnie do tej ksiazki, ale rowniez nie odpycha. Tym bardziej, ze ksiazki wojenne jakos mnie nie przyciagaja :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę sobie dopisać tę książkę do mojej listy:) Z chęcią ją przeczytam, bo lubię taką tematykę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. raczej nie dla mnie ksiazka;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzadko sięgam po książki o takiej tematyce, chyba że są naprawdę dobre. : )

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej autorce, ale widzę, że warto zajrzeć do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie też ta książka się podobała i mam nadzieję, że doczekamy się kolejnych publikacji pani Grochowskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Maaatko, cóż za okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że to zupełnie nie dla mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie przeczytam jeśli wpadnie w moje ręce :) intryguje mnie ta okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. będąc ostatnio w Krakowie zwiedziłam Fabrykę Oskara Schindlera. w jej murach utworzono muzeum obrazujące cały trud i cierpienie, jakiego doznali ludzie w tamtym okresie. myślę, ta książka będzie znakomitym uzupełnieniem tamtejszej wystawy.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za takimi książkami :)
  Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 17. kompletnie nie moja tematyka, więc chyba jej nie przeczytam.

  zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdecydowanie książka nie trafia w moje gusta. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie lubię zbytnio czytać o okresie wojennym, wiec sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tym razem odpuszczę sobie ze względu na tematykę, ale recenzja jest bardzo zachęcająca :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chociaż po książki traktujące o tym okresie już dawno nie sięgałam to jednak cenie taką literaturę - jeżeli oczywiście jest dobrze napisana. A tutaj widzę, że mogę się spodziewać naprawdę dobrej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jakoś nie mogę się przekonać do niej.

  Zapraszam na wakacyjny konkurs na BLASKU KSIĄŻEK: http://blask-ksiazek.blogspot.com/2013/07/wakacyjny-konkurs_14.html

  OdpowiedzUsuń
 23. Tego typu książki jeszcze nie czytałam, no ale skoro piszesz, że warto po nią sięgnąć. Wierzę na słowo, trzeba się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 24. Książka interesująca{czytelnik kilku tysiąca książek}

  OdpowiedzUsuń
 25. Interesująca i niesamowita prawda o życiu codziennym prostych ludzi, z epoki o której prawdy dowiadywaliśmy się, jak do tej pory, tylko i wyłącznie z ustnych przekazów osób, które "to wszystko" przeżyły.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ksiazke czyta sie dobrze, lekko, przeczytalam "od deski do deski" dosyc interesujaca, ciekawie ukazuje losy ludzi, ktorych dotnely represje bylego rezymu i pozostawily trwaly slad zarowno w sercach jak i umyslach bohaterow "Poklonu".

  OdpowiedzUsuń
 27. Przeczytałem jednym tchem. Prawda, prawda i jeszcze raz prawda. Jeszcze do tego dobrze napisana.

  Znający dobrze"tamte czasy".

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.