niedziela, 20 maja 2012

Stephan King - ' Misery '

Recenzja będzie dotyczyć kolejnej książki Stephana Kinga pt ' Misery '

O czym opowiada ?

Niejaki Paul Sheldon , który pisze romansidła , którymi zaś zachwycają się kobiety , napisał najpopularniejszy cykl o Misery Chastion. Jednak autor miał dość już bohaterki , więc w ostatniej części postanowił ją uśmiercić i zacząć pisać książki o poważniejszej tematyce . Pewnego razu gdy był pod wpływem alkoholu , jechał samochodem w burze śnieżną i uległ wypadkowi . Gdy odzyskał przytomność zobaczył nieznajomą mu kobietę , w nieznajomym mu pokoju . Jak się później okazało kobieta nazywała się Annie Wilkes i była byłą pielęgniarką , która wprost kochała książki o Misery i nawet swoją świnie nazwała jej imieniem . Gdy wraca z ostatnia książką o ' Misery ' żąda od Paula Sheldona , napisania następnej części specjalnie dla niej . W tym celu kupuje mu maszynę do pisania .
Trzeba wam wiedzieć dwie rzeczy . Pierwsza jest taka , że pan Sheldon miał połamane obie nogi i był uzależniony od narkotyków jakie podawała mu Annie i także był od niej niezależny , a druga rzecz jest taka że Annie Wilkes była psychicznie chora i była skłonna zabić człowieka . Kiedy Paul odkrywa przeszłość Annie na pewno nie jest ona kolorowa . Okazuje się że była pielęgniarka zabijała na początku starszych , cierpiących ludzi , później cierpiące dzieci , aż w końcu dzieci które były zdrowe . Nazywała je biedactwami i jak się domyślacie chciała je uratować od bólu . Niestety , pomimo że stanęła przed sądem winy jej nie ujawniono. Paul Sheldon ma już dość Annie i tego że zadaje mu liczne cierpienie [ min. karze pić wodę , którą myła podłogę , odrąbała mu siekierą stopę , musiał patrzeć jak skręca łeb szczurowi i liże jego krew ] , więc postanawia zabić Annie . Czy mu się uda ?
Przeczytajcie :)

W książce występuje wiele wątków godnych uwagi . Są one przerażające , jak to bywa w książkach Kinga . jednak ja chciałam omówić pierwszą próbę wydostania się z ' koszmaru ' . Pewnego dnia do Annie przyjechał młody policjant z pytaniem czy nie widziała człowieka , który był na fotografii , którą trzymał w ręce. Okazało się że rozpoczęły się poszukiwania Paula SheldonaAnnie zaprzeczyła . Paul zrobił coś , co nie przemyślał zbyt dobrze . Złożyło się tak , że bohater siedział na wózku inwalidzkim [ zakupionym przez Annie ] i miał blisko do parapetu , na którym stała popielniczka . Chwycił ją i wyrzucił przez okno , wołając i ostrzegając policjanta przed kobietą . Annie zareagowała gwałtownie . Wsiadła na kosiarkę i przejechała młodego sierżanta . Potem obwiniała Paula że to przez niego chłopak zginał i kazała mu iść do piwnicy , gdzie były szczuty .

Są rożni bohaterowie . Oczywiście głowni czyli Annie Wiles i Paul Sheldon , są drugoplanowi policjanci , sąsiedzi Annie , którzy mieszkali bardzo daleko i nienawidzili jej . Chciałam się skupić na Annie Wilkes . Jest postacią nie do końca negatywną . Paul uważał że jest cofnięta w rozwoju , jednak gdyby tak było to jej zbrodnie zostałby udowodnione . Tak jak już wspominałam , była szaleńcem gotowym zabić człowieka . Potrafiła wpatrywać się w jedno miejsce i być nieobecna , a po chwili normalnie rozmawiać . Była kobietą o masywnej posturze , czyli otyła , silna , silniejsza od Paula. Kochała zwierzęta , miała dwie krowy i świnkę Misery . Miała swoje miejsce do którego udawała się gdy nie panowała nad sobą do tego stopnia że mogła zabić.W przeszłości miała męża . Nie dbała o higienę , wielokrotnie znęcała się nad Paulem i trzymała go tylko przy życiu , aby dokończył dla niej książkę .

Bardzo dobra książka .Czytałam ją od poniedziałku do soboty . Bardzo wciąga . jest fantastyczna , koniecznie musicie przeczytać .

Książkę polecam inteligentnym ludzią tzn . takim którzy potrafią uczestniczyć w danych wydarzeniach opisanych w książce dzięki swojej wyobraźni , a dla czytelników mojego bloga , którym nie chce się czytać mam wspaniałą wiadomość :

' Powieść została zekranizowana w 1990 roku , zaś Kathy Bates za role przerażającej Annie otrzymała nagroda Oskara .'
 
Osobiście nie obejrzałam filmu , ale mam zamiar i jak obejrzę pojawi się recenzja . Wiec czekajcie . 

Dziękuję za uwagę .
Pozdrawiam : Pati13xd

9 komentarzy:

 1. King <3 Jak na razie jedynie oglądałam Mgłę na podstawie jego książki, ale mam zamiar przeczytać większość jego książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz :* I zapraszam ponownie na bloga i komentowania mojego autorstwa postów. Liczę na Ciebie !

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny blog!

  ZAPRASZAM DO MNIE:
  WWW.MADDIECRUSH.BLOGSPOT.COM

  + obserwujemy?

  :):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny blog zapraszam do mnie http://my-whole-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, ale czadowa książka, ale tematyka jest dość przerażająca :D
  Będę musiała też obejrzeć ten film :))
  I bardzo Ci dziękuję za komentarz :P i zapraszam ponownie na bloga :))

  OdpowiedzUsuń
 6. świeetnie opisane ;)
  spk blog

  ewaa-farnaa-ef.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Po ilości postów widzę że, też jesteś fanką King'a. Cudownie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.