niedziela, 27 maja 2012

Stephan King - ' Cztery Pory Roku '

STEPHAN KING
'CZTERY PORY ROKU '

 czyli cztery minipowieści na cztery pory roku, min 'SKAZANI NA SHAWSHANK '

 AUTOR : Stephan King 
WYDANIE ORIGINALNE :  1982 
WYDANIE POLSKIE : 2004  
ILOŚĆ STRON : 512
FILM NA PODSTAWIE 'SKAZANI NA SHAWSHANK '
MOJA OCENA 9/10 

 
WIOSNA NADZIEJI - ' SKAZANI NA SHAWSHANK ' 

* O czym opowiada ?

Opowiadającym jest pewien mężczyzna , który w więzieniu Shawshank może wszystko załatwić . Od plakatów do papierosów .Pewnego dnia do Shawshank przybywa Andy Dufresne odsiadujący karę dożywocia za morderstwo swojej żony i jej kochanka . Żeby było jasne , morderstwa nie popełnił. W Shawshank rządzą sadystyczni strażnicy . a dyrektor więzienia to hipokryta i oszust . Lecz Andy jest od nich sprytniejszy . Lata , jakie pprzyjdzie mu spędzić w celi wykorzysta na przygotowanie planu ucieczki . Plan , będzie na tyle sprytny , że zmyli nawet najbliższego mu współwięźnia .

* Moja ocena ..

Polecam książkę miłośnikom zagadek . Moją skromną oceną daje 9/10 . Chciałabym Was jeszcze poinformować , że na podstawie książki powstał film . To szczególnie dobra wiadomość dla tych co wolą filmy. Osobiście wolę najpierw przeczytać książkę , a następnie obejrzeć film i zobaczyć jak inni ludzie wyobrażają sobie sceny zamieszczone w książce :) 


LATO ZEPSUCIA - ' ZDOLNY UCZEŃ ' 

* O czym opowiada ? 

Todd Bowden wpada na trop hitlerowskiego zbrodniarza , który za młodu torturował ludzi w Patin . Ukrywa się pod przybranym nazwiskiem - Arthur Denker - i miesza w amerykańskim miasteczku. Wizyty Todda u Denkera były skutkiem zainteresowania chłopca hitlerowskimi zbrodniami . Todd Bowed pochodził z dobrego domu i był szóstko wym uczniem . Oceny spadły radykalnie gdy spotkania z Arthurem stały się codziennością . Todd szantażował starca tym , że jeśli nie opowie mu o przeżyciach z Patin , ten powie wszystkim kim naprawdę jest. Arthur Denker niechętnie wraca do czasów , kiedy zabijał . Spadek ocen chłopca , załączył się tym , że Denker podał się za dziadka chłopca , aby rodzice nie dowiedzieli się o jego ocenach. Wizyty ograniczają się gdy Todd kączy 16 lat i idzie do Collegium . Vern Dussender ( bo tak brzmiało prawdziwe imię Arthura Denkera ) , i Todd Bowden mieli taką samą skłonność . Mianowicie , oboje zabijali pijaków. Prawda wychodzi na jaw gdy Dussender podczas morderstwa jednego z pijaków dostaje zawału . Todd musi sam sprzątnąć zwłoki zanim przyjedzie karetka i jego ojciec . Gdy jeden z pacjentów , który leżał na sali z Dussendem orientuje się że leży w sali z mordercą swojej zony i córki ,.Dussender popełnia samobójstwo.

* Moja ocena ...

Ta minipowieść podobała mi się najbardziej i chyba jej poświęciłam najwięcej czasu . Podobało mi sie to , że Toddy i pan Dussender mieli tą samą skłonność i to , że pomimo tylu lat Arthur chciał jeszcze zabijać .
Daje 10 /10 .


JESIEŃ NIEWINNOŚCI - ' CIAŁO ' 

* O czym opowiada ? 

Czwórka dwunastoletnich chłopców , wyruszają do lasu zobaczyć ciało nieboszczyka . Po męczącej podroży na miejscu , okazuję się , że nie tylko oni chcieli go zobaczyć . Dwóch dwunastolatków okazuje dużą odwagę . 

* Moja ocena ...
Wystawiam 8/10 . Po tytule oczekiwałam czehoś straszniejszego . Ale pamiętajmy , ze King nie piszę ty;lop horrorów . 
 ZIMOWA OPOWIEŚĆ - 'METODA ODDYCHANIA ' 


* O czym opowiada ?

Ludzie , po 60 - siątce , postanawiają założyć klub , w którym będą opowiadać historie . W dzień przed wigilią zawsze była specjalna opowieść , w tym roku kolej przypadła na Emlyn McCarron opowiada on historie niezwykłego porodu jaki przed laty odebrał w Wigilie Bożego Narodzenia . Porodu , który zaczął się wypadkiem samochodowym i śmiercią pacjentki pod posągiem z napisem :
'' Nie ma przyjemności bez bólu , zatem dostępujemy zbawienia przez cierpienie ''

* Moja ocena ...

Na początku tej minipowieści wydawało się , że będzie nudna ,nudna i jeszcze raz nudna . W połowie akcja się rozkręca i jest ciekawie 
10 /10 .
PODSUMOWANIE ..

Najbardziej z tych minipowieści podoba mi się '' Zdolny Uczeń ' , potem '' Metoda Oddychania '' , następnie '' Skazani na Shawshank ' i na końcu '' Ciało ''
W posłowie pan King piszę , że każde z tych opowiadać powstało wkrótce po tym , gdy ukączł jakąś powieść . '' Ciało '' - jest najstarsze ze zbioru i zostało napisane po '' Miasteczku Salem '' , którego nie miałam okazji przeczytać . '' Zdolny Uczen '' powstał po '' Lśnieniu '' . " Skazani na Shawshank " po ukączeniu '' Strefy Śmierci '' , natomiast '' Metoda oddychania ' jest najnowsze z tych opowiadań i powstała zaraz po '' Podpalaczach ''
Mądry pan King piszę też , że  
'' (...) , każda dobra opowieść - na jakiś czas pozwoli ci zapomnieć o prawdziwych zmartwieniach i przenosi cie w miejsce , w którym nie byłeś . To najlepszy rodzaj magii , jaki znam '' 


Dziękuję za uwagę .
Pozdrawiam : Pati13xd

9 komentarzy:

 1. hej, hej :)
  Bardzo fany blog, może wreszcie znajde jakąś książke dla siebie ;)
  + sorry, że tak długo nie pisałam ale nie miałam weny ;(
  Chciałabym żebyc zamieściła też recenzje jakiejś fajnej książki przygodowej ;)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Super blog. Ciekawy może znajdę tutaj jakąś ciekawą książkę, którą sobie przeczytam w między czasie.
  Zapraszam do siebie: http://mydays1998.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego pisarza,wszystkie książki czytałam i gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. napewno coś zaraz znajdę dla siebie jak jescze poszukam*,*
  zapraszam do mnie kookeshi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj. Ja z zapytaja: weryska16

  Zaoserwuję twój bloog, jeśli ty byś była taka miła i zaobserwowała moje:
  1. http://titanic117.blogspot.com/
  2. http://torivega117.blogspot.com/
  3. http://sitemodels-sm.blogspot.com/


  Z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja osobiście wole najpierw film, a potem ewentualnie książkę.
  Za książki biorę się w wakacje ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. fajny blog. tutj znajde jakas ksiazke warta przeczytania... :)

  http://moje-teksty-piosenek-julie-ross.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jakoś wole filmy,ale chce tez zacząć czytać ksiażki:)

  OdpowiedzUsuń
 9. SUPER BLOG!
  Jest czaderski. Obiecuję pojawiać się tutaj często. Fajnie, że czytasz książki na trochę wyższym poziomie niż "Zmierzch" albo inne wampirowo-wilkołakowo-oklepane sprawy. Super jest też to, że czytasz w TAAAKICH ilościach i książki których tytuły nie są bardzo popularne. Serdecznie Ci gratuluję genialnego bloga, życzę wytrwałości i pozostania na całkiem wysokim poziomie jeżeli chodzi o gatunki książek.
  Nie słuchaj ludzi którzy nie trudzą się zagłębianiem w książki, a wolą obejrzeć film- to wytwory XXIw. niewrażliwi na ten piękny zapach książkowego papieru :)
  Jeszcze raz gratuluję.
  Jeżeli chciałabyś napisać to tutaj jest mój e-mail: you.dont.know.her.name@gmail.com

  TheEquusLove

  P.S. Kiedyś także chciałam stworzyć blog o recenzjach ale zabrakło mi zapału :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.