sobota, 3 października 2015

Krucze Wieści czyli codwutygodniowy przegląd kulturowy.


  Witam Was w codwutygodniowym przeglądzie kulturowym. Mam nadzieję, że przez ten czas, w którym nie pisałam nie zapomnieliście o mnie i moim Kruczym Gnieździe. Chciałabym usprawiedliwić się przed Wami. Być może nie wiecie, ale obecnie jestem w drugiej klasie liceum ogólnokształcącego. Co za tym idzie? Mianowicie rozszerzenia. Dużo czasu muszę poświęcać obecnie nauce i z bólem serca muszę przyznać, że niestety na książki za wiele czasu mi nie starcza. Do tego jeszcze niemal bez przerwy musimy czytać jakieś lektury. Mam nadzieję, że już niedługo nadejdzie taki czas, kiedy nauki będzie choć trochę mniej, a ja w pełni będę mogła oddać się mojej pasji. Tymczasem zapraszam Was do zobaczenia jakie to odkrycia przywlokłam ze sobą w tym tygodniu

F I L M 

ZNIEWOLONY
12 YEARS A SLAVE
(2013) 

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. To wydarzyło się naprawdę. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna sięę trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.  Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze

FILM DOSTAŁ TRZY OSKARY W 2014 ROKU 
M.IN ZA NAJLEPSZY FILM ROKU, ORAZ NAJLEPSZĄ AKTORKĘ DRUGOPLANOWĄ LUPITA NYONG'O 


ELIZJUM 
(2013)

W roku 2154 obok siebie żyją: bardzo bogaci ludzie na sztucznej stacji Elizjum i reszta na przeludnionej, zniszczonej Ziemi. Sekretarz Rhodes (Jodie Foster) za wszelką cenę chce zachować luksusowy styl życia obywateli stacji. Ziemianie podejmują próby przedostania się na Elizjum. Jeden z nich Max (Matt Damon) zgadza się podjąć niebezpieczną misję, która może nie tylko ocalić jego życie, ale także wprowadzić równowagę na świecie. 

WIĘZIEŃ LABIRYNTU:
PRÓBY OGNIA
(2015)

Druga z cyklu ekranizacji bestsellerowych powieści Jamesa Dashnera, thriller science fiction, którego akcja rozgrywa się w świecie dotkniętym wielkim kataklizmem. Znalezienie wyjścia z Labiryntu miało być końcem. Żadnych więcej niespodzianek, żadnych puzzli. I żadnego uciekania. Thomas był przekonany, że jeśli Streferzy zdołają się wydostać, odzyskają swoje dawne życie. W Labiryncie życie było łatwe. Było jedzenie, schronienie i względne bezpieczeństwo. Ale w świecie poza Labiryntem koniec został zapoczątkowany już dawno temu…


CONSTANTINE
(2005)

John Constantine (Keanu Reeves) urodził się z niechcianym darem, który stał się jego przekleństwem. Mężczyzna potrafi rozpoznawać tajemnicze istoty, kroczące po ziemi w ludzkich ciałach. W niebudzących podejrzeń wcieleniach bez przeszkód wtapiają się w tłum, wypełniając swoje misje. Jeżdżą samochodami, pracują, nawiązują kontakty z ludźmi. Taka istota może być mężem lub żoną, można mieć ją za przyjaciela lub sąsiada i nie mieć pojęcia o jej prawdziwej naturze. Nikt nie wie, że nie są normalnymi ludźmi. Tylko John ich widzi. Te niesamowite wizje, których nikt nie potrafi pojąć i od których chciał się wyzwolić, pchnęły Constantina ku samobójstwu. Niestety, próba się nie udała. Odratowany wbrew swojej woli ponownie znalazł się w świecie żywych. Na zawsze naznaczony, ma nadzieję, ze uda mu się uzyskać zbawienie, odsyłając "istoty" tam, skąd przybywają, z powrotem w otchłań. Jako broni używa świętych relikwii, rozumu, pięści i wszystkiego, co okaże się pomocne. Zdesperowana detektyw Angela Dodson (Rachel Weisz) nakłania go do pomocy w sprawie zagadkowej śmierci jej bliźniaczej siostry. Nie spodziewa się, że zawiedzie ją to wprost do świata demonów i aniołów, istniejącego tuż obok.

KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW
(1984)

Nancy (Heather Langenkamp) coraz częściej miewa koszmary z Freddym Kruegerem (Robert Englund) w roli głównej, który chce ją zabić. Ten pan znany jest dzieciom z wyliczanek i pewnie nieraz maluchy były straszone przez rodziców słowami: "Jak będziesz niegrzeczny to przyjdzie po ciebie Freddy". Jedna z koleżanek Nancy w czasie takiego snu nagle zaczyna się szarpać, potem zostaje zabita przez niewidzialnego napastnika. Jedynym świadkiem jest chłopak ofiary, który automatycznie staje się podejrzanym o dokonanie morderstwa. Rozpoczyna się walka, w której jest jedna zasada - "Cokolwiek byś nie robił, nie zasypiaj!"


M U Z Y K A 

Feeder 
"Goodbye" 

Lilly Wood 
"Prayer in C" 

Joan Jett
"I Love Rock N' ROLL" 

Phantom Planet
"California" 

Red Hor Chili Peppers
"Dani California" 

K SI Ą Ż KA 
T Y G O D N I A

ADAM MICKIEWYCZ
"DZIADY" 

P R E M I E R Y 
K I N O W E
OD 2 PAŹDZIERNIKA


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Film powstał na kanwie wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak'n'Roll.

Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami? Co im powiemy, gdy ich spotkamy? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? Wiedeński UNO-city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z czterech głównych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi  wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu – czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?

OD 9 PAŹDZIERNIKA: Historia francuskiego artysty Philippe'a Petita, który w 1974 roku przeszedł po linie między wieżami World Trade Center.


John wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

To już tyle z mojej strony. Mam nadzieję, że post Wam się podobał. Czekam na dyskusje pod postem, które będą dotyczyć powyższych dzieł kulturowych.
Dziękuję za uwagę.
Pozdrowienia ślę!
Czarny Kruk 

P.S
Opisy filmów i plakaty pochodzą ze strony filmweb. 

13 komentarzy:

 1. Zniewolony okazał się dla mnie dosyc dobrym filmem, ale miał momenty w których się nudziłam - ogólnie oceniam go 7/10 :D Co do Elizjum, to w ogóle nie trafił w moje gusta, kojarzył mi się z Dystryktem 9, co oznacza, że był totalną klapą. Próby Ognia przydałoby się obejrzeć, bo słyszę wiele opinii, które mnie do tego zachęcają :3 To samo się tyczy Chemii oraz Intruza - chociaż nie przepadam za polskimi filmami to na te się pokuszę. Joan Jett i jej szałowy głos - rządzą ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam Twój ból. Też jestem w drugiej klasie liceum. Najbardziej daje mi w kość historia, której praktycznie codziennie muszę się uczyć :D
  Ale damy radę ;) Ważne, żeby dobrze czuć się w swojej klasie i uczyć się tego, co sprawia przyjemność ;)

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie wos, ponieważ wybrałam go sobie jako przedmiot rozszerzony.

   Usuń
 3. Chyba oglądnę sobie dzisiaj ''Constantine'a'' :D A ''Hotel Transylwania 2'', kiedy tylko będzie to możliwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Koszmar z ulicy Wiązów" cóż to był za film. Do tej pory mam dreszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Koszmar z ulicy wiązów" to moja ulubiona seria jeżeli mówimy o filmach. Oglądałam go odkąd byłam mała, może dzięki temu jestem tak uodporniona na strach ;)
  I niecierpliwie czekam na "Hotel transylwania 2"

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowite! Praktycznie nie mam się do czego odnieść :(
  Prawie żadnego z tych filmów nie widziałam poza Koszmarem z ulicy wiązów, który broni się sam :D
  Do klasy z jakimi rozszerzeniami chodzisz?

  http://zapachstron.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam rozszerzony polski, angielski i wiedze o społeczeństwie.

   Usuń
 7. Właśnie omawiam "Dziady" ;-) Ciekawe tytuły, zapisuje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy film mam w planach, a w tym miesiącu także czytałam "Dziady". :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ,,Dziady" fajna książka, lubiłam ją jako lekturę w liceum :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, o, o, moje kochane "Dziady" :D
  Ostatnio miałam okazję obejrzeć "Gadające głowy", ciekawe to to było :) Muszę obejrzeć "Świteź"...

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.