niedziela, 10 czerwca 2012

Stephen King - ' Szkieletowa Załoga '

STEPHAN KING
  'SZKIELETOWA ZAŁOGA'

AUTOR : Stephan King 

WYDANIE ORYGINALNE : 1985

WYDANIE POLSKIE :2000

ILOŚĆ STRON :581

FILM NA PODSTAWIE ' Mgła '

MOJA OCENA 10/10


,, Lektura powieści pod wieloma względami przypomina długi satysfakcjonujący romans , (…). Z opowiadaniem sprawy maja się zupełnie inaczej. Opowiadanie przypomina ukradkowy pocałunek pocałunek ciemności z nieznajomym. To oczywiście , nie to samo co romans lub małżeństwo , ale pocałunki tez , są bardzo miłe , ich efemeryczność zaś sama w sobie stanowi nie lada atrakcje ‘’

‘’ Dobra koniec reklam , złapcie mnie teraz za rękę. Trzymajcie mocno odwiedzimy sporo mrocznych zakątków , ale wydaje mi się , że znam drogę. Pamiętajcie tylko , żeby się mocno trzymać. A jeśli skradnę Wam w ciemności całusa , to nic wielkiego . Zrobie to ponieważ was kocham (…)’ 

Stephan King .

 
‘ Mgła ‘ 

* O czym opowiada  ?
Na Long Lake przeszła burza , która naniosła wiele szkut . Z burza przybyła gęsta mgła niespotykana dotąd przez mieszkańców. Główny bohater z synem wybierają się do supermarketu w którym nie tylko oni się znajdują . Zamknięci w markecie ludzie  wkrótce przekonają się , że mgła nie jest zwykłą mgłą . Otóż w jej czeluściach zamieszkują potwory , które nie znają litości . 

* Moja ocena .
Wielu z Was może już widziało film. Ja również obejrzałam i muszę przyznać . że jest bardzo dobry . Tym co obejrzeli film polecam przeczytanie książki , ponieważ są dwa różne zakończenia . W filmie zakończenie jest lepsze ( moim zdaniem ) , ponieważ jest wzruszające . W książce jest dużo niepewności , bo nie wiadomo czy ktoś ich uratuje i co się z nimi stanie . Natomiast w filmie wszystko jest jasne.Polecam i film i opowiadanie. Są na równym poziomie .
Ocena 10/10 


' Zjawi się tygrys '

* O czym opowiada ? 
' Charles musiał pójść do łazienki ' - tymi słowami rozpoczyna się opowiadanie i tymi słowami ja rozpocznę swą recenzje. A wiec pyta nauczycielkę czy może wyjść , ona mu pozwala , lecz go ośmiesza przed klasą . Gdy znajduje się w toalecie okazuje się iż w kącie leży tytułowy tygrys . Zaniepokojona nauczycielka wysyła kolejnego ucznia , aby ten sprawdził co kolega tak długo robi. Wchodzi do łazienki i ...

* Moja ocena .
I sami już wiecie co się stanie. Opowiadanie krótkie , ale dobrze się czytało . No powiem ( raczej napiszę ) , że ten pomysł nie za bardzo mi się podobał . Bo niby jak ów tygrys znalazł się w męskiej toalecie ? 

' Małpa ' 
* O czym opowiada ?
Młodszy syn Hala Sherlburna imieniem Dennis robiąc porządki z ojcem i starszym bratem znajduje zabawkę-małpke . Hal ma z nią koszmarne wspomnienia. Otóż małpka , nie jest zwykłą małpką. Kiedy uderzy w swoje talerze umiera ktoś bliski osoby trzymającej ów zabawkę. Kogo zabiła ' niewinna ' małpka z rodziny Hala ? Jak Hal się jej pozbędzie ? Na te i inne pytania musicie odpowiedzieć sami .
* Moja ocena . 
Bardzo lubię wszelkie historyjki o zabawkach , które zabijają . Pamiętacie ' Laleczkę Chucki ' ? Ja pamiętam . Podobne emocje towarzyszyły mi gdy czytałam to opowiadanie .
Ocena 10/10  


' Bunt Kaina '
* O czym opowiada ? 
Wzorowy uczeń po kryjomu zabija ludzi i nie ukrywa - sprawia mu to przyjemność . Wkrótce prawda wychodzi na jaw . 
   * Moja ocena .
Intrygują mnie takie postacie ... tzw. ciche wody .
Ocena 8/10  
' Skrót pani Todd '
* O czym opowiada ? 
Tytułowa pani Todd kocha skróty samochodowe. Wpros ma na ich punkcie manie ( schizę , jak tam chcecie )  . Pewnego razu z wyprawy nie wraca ...
 * Moja ocena 
Postać pani Todd wzbudziła we mnie nie małą sympatie. Po prostu takiej osóbki nie da się nie lubić .
Ocena 9/10
 

' Jaunting'
* O czym opowiada ? 
Mamy rok 2045 na ziemi brakuje wody. naukowiec odkrył pewien sposób na bezpieczne przedostanie sie na planety posiadające więcej zasobów wody i lepsze warunki mieszkaniowe. Rodzina Oatesów wybiera się na ów planetę. Aby uspokoić dzieci głowa rodziny opowiada jak powstał tytułowy wynalazek . gdy nadchodzi ich pora na pierwszy ogień zgłasza się syn. Stewardesy nałożyły mu maskę na twarz i kazały wstrzymać oddech. On jednak tego nie zrobił podobnie jak inni głupcy zwariował i powtarzał że tam jest wieczność .
* Moja ocena . 
Jedno z najlepszych opowiadań zamieszczonych w tym zbiorze. Najlepszy był koniec i opis obłędu syna . Gorąco polecam .
Ocena 10/10' Weselna chałutra ' 
* O czym opowiada ? 
Amatorska kapela grająca na weselach itp . dostaje propozycje od pewnego gangstera., którego siostra wychodzi za mąż . Siostrzyczka jest pośmiewiskiem w oczach ludzi , ponieważ jest gruba i brzydka  . Wesele kączy się katastrofa i śmiercią ukochanego brata ...

* Moja ocena ..
Szczerze mówiąc nie wiem jak ocenić . dobry pomysł , ale nie moje klimaty .
Ocena 8/10


' Lament paranoika '

* O czym opowiada ?
Opowiadanie w formie wiersza opowiada o człowieku chorym psychicznie . Boi się on wychodzić poza mury swojego mieszkania . 

* Moja ocena .
Oglądałam kiedyś film o podobnej fabule. Za nic w świecie nie mogę przypomnieć sobie tytułu. Nie lubię form wiersza 
Ocena 7/10


' Tratwa '

* O czym opowiada ? 
Czworo studentów wybrało się na plaże , na której wisi informacja ' wstęp wzbroniony'. Celem wyprawy było ' zdobycie ;tratwy .Udaje im się to , lecz jeden z nich zauważył ciemna plamę . Dziewczyna imieniem Rachel dotyka palcem wskazującym . To wystarczyło aby plama pochłonęła ja cala.

* Moja ocena .
Dość zimno było tej nocy , w której wpadli na ten pomysł. Uchylę rąbek tajemnicy i zdradzę ze prawdopodobnie wszyscy zginęli- nikt nie przeżył.
Ocena 9/10  


' Edytor tekstu '

* O czym opowiada ? 
Richard Hagstrom jest nie spełniony zawodowo i prywatnie. Pisarstwo przychodzi mu z trudem , a to jedyne źródło dochodów. Żona jest otyła , nie chce jej eis pracować , ciągle coś mieli w jamie ustnej , a syn ma go za kompletnego idiotę. Dostaje w prezencie po swoim tragicznie zmarłym , utalentowanym bratanku edytor tekstu , który sam konstruował . Okazuje się że nie jest to byle jaki edytor tekstu. Powoduje on usuniecie lub dodanie jakiegoś wydarzenia. Richard ma w planach usunąć swojego rodzonego syna i mieć w zamian utalentowanego bratanka i śliczną żonę brata . niestety , okazuje się że tytułowemu edytorowi tekstu nie zostało dużo czasu .

* Moja ocena .
Gdybym znalazła się na miejscu tego pana to nie zabiłabym swojego dziecka , ale to tylko fikcja ... Opowiadanie zaliczam do tych lepszych . 
Ocena 10/10  


' Człowiek , który nie podawał ręki ' 

* O czym opowiada ?
Brower zgłosił się na partyjkę pokera , pomimo tego iż nie lubił spędzać czas z ludźmi . Nie podawał reki od pewnego wydarzenia , które miało miejsce w Bombaju po tragedii jaką spowodował . Ojciec chłopca nałoży na niego klątwę treści mniej więcej takiej : 
' Wszystko czego dotkniesz umrze '

* Moja ocena .
Najbardziej podobał mi się pomysł z
forma samobójstwa jaką popełnił Brower . Podobnie jak poprzednie opowiadanie jest jednym z najlepszych.
Ocena 10/10  
' Świat plaży '

* O czym opowiada ? 
Rozbił się samolot kosmiczny , jego pasażerowie trafiają na planetę wyglądem przypominająca plażę . jeden z nich popada w obłęd. Czy przybędzie pomoc ? Do jakiego stopnia sięgnie szaleństwo pasażerów ? Wiecie gdzie szukać odpowiedzi .

* Moja ocena .
Chciałabym wam przedstawić emocje jakie towarzyszyły mi czytając to opowiadanie , ale moja pani psycholog twierdzi iż nie potrafię odróżniać emocji więc pozwólcie , że pozostawię to bez komentarza .
Ocena 9/10


' Wizerunek Kosiarza '

* O czym opowiada ? 
Johnson Spangler przybywa do muzeum obejrzeć lustro DeIvera. Gdy je dostrzega widzi  także wizerunek Kosiarza .

* Moja ocena .
Nie jest zle , lecz też mnie jakoś nie porwało . 
Ocena 8/10 ' Nona ' 

* O czym opowiada  ?
Zima. Autostopowicz zatrzymuje się w jednej z knajpek knajpek poznaje piękną Nonę . Wdaje się w bójkę z kierowcą tira i powoduje na jego ciele poważne rany. Właściciel wzywa policje. Natomiast on i Nona uciekają . Po drodze zabijają wielu ludzi . Młoda pieknos prowadzi go na cmentarz i pokazuje drugie oblicze .

* Moja ocena .
Przydałoby się coś mądrego napisać … , ale te opowiadanie jest tak pozytywnie dziwne ( jeżeli takie określenie istnieje , że zbędny będzie komentarz .
Ocena 9/10' Dla Owena '  

* O czym opowiada ? 
Jest to wiersz dla syna Stephana Kinga i nie będę tu wystawiać żadnej oceny , bo wspomnień nie należy oceniać .  


'Szkoła przetrwania ' 

* O czym opowiada ?
Statek , na którym znajdował się Richard Pine tonie i on jako jedyny ocalał. Znalazł się na maleńkiej bezludnej wyspie. Aby przetrwać zmuszony jest spożywać własne kończyny .

* Moja ocena 
Opowiadanie przypomina mi lekturę szkolną pt. ' Robinson Crusoe ' . Jest jednak dużo różnic pomiędzy tymi dwiema historiami. Ogólnie to nie lubię czytać lektur .
Ocena 9/10   


' Ciężarówka wuja Otto ' 

* O czym opowiada ? 
Gdy tytułowy Otto starzeje się buduje mały domek na przeciwko swojej starej ciężarówki. Jego jedynym bliskim jest bratanek , który dowozi mu co tydzien pożywienie. Otto twierdzi iż ciężarówka pragnie go zabić .  

* Moja ocena .
Ocena 8/10 


' Poranne dostawy'
( Mleczarz I )

* O czym opowiada ? 
Dostawca nabiału rozwozi towar przed wejściem słońca. Uwielbia płatać klientom figle . Gdy ktoś rezygnuje z jego usług nigdy już z żadnych nie skorzysta . 

* Moja ocena .
Postać Mleczarza , psychicznie chorego Mleczarza jest podobna do postaci z opowiadania ' Bunt Kaina ' . Oczywiście takie jest moje zdania 
Ocena 9/10


' Wielkie bębny : Opowieść pralnicza '
( Mleczarz II)

* O czym opowiada ?
Rocky i Leo dwóch kumpli zmierzają swoją starą furgonetką na przegląd. Rocky zauważa warsztat samochodowy swojego kolegi ze szkolnych lat i tam się udaje licząc na zniżkę . Gdy wracają czeka na nich Mleczarz .

* Moja ocena .
Nie chciałam zdradzać szczegółów , ale zapewniam Was , ze wizyta w warsztacie to 4/5 opowiadania . jeżeli maiłabym wybrać , która część Mleczarza jest lepsza to zdecydowania ta .
Ocena 9,5 / 10


' Babcia '

* O czym opowiada ? 
Gdy matka Georga dostaje telefon z wiadomością iż jej drugi syn złamał nogę zostawia młodszego syna z tytułową babcią . W oczach dziecka jest ona tłusta i obrzydliwa -brzydzi się jej dotykać ,a na dodatek boi się jej. Snuje domysły czy babcia nie jest wiedźmą , gdy się ' wiedźma ' budzi , urządza chłopakowi piekło .

* Moja ocena 
Ciekawy opis życiorys babci . Ogólnie to wszystko było ciekawe . Zaliczam do najlepszych w tym zbiorze .,.
Ocena 10/10  


' Ballada o celnym strzale ' 

* O czym opowiada ?
Po przyjęciu spotykają się : pisarz wraz z żoną , agent również z partnerką i redaktor , który opowiada im historie , której nigdy nikomu nie przedstawił. Opowiada ona min. o kliencie , który napisał wspaniałe opowiadanie. Lecz okazuje się on szaleńcem . Pomimo tego redaktor zaprzyjaźnia się z nim . Czym są fornity ? I czemu boi się elektryczności ? Zapraszam do czytania .

* Moja ocena .
Redaktor ro postać najbardziej mi sprzyjająca . Plusem , jest to , że zamiast imion Stephan King umieścił np, pisarz , redaktor , agent .
Jedno z najlepszych opowiadań .
Ocena :10/10 


' Cieśnina '  

* O czym opowiada ? 
Stella jest 80-letnią kobietą z rakiem. Mieszka na wyspie , na której aktualnie jest zima . Przez okno codziennie widzi swojego zmarłego na raka męża. Pewnego dnia nie mówiąc nic synowi wybiera się w miejsce gdzie widzi męża. Nie tylko jego ujrzała , lecz także swoich zmarłych przyjaciół .  
  
* Moja ocena .
Przyznam , chciało mi się płakać gdy to czytałam . Naprawdę wzruszające i zarazem piękne . W moim sercu utkwił ten cytat : 
' Czy zmarli śpiewają ? Czy kochają ? Podczas tych długich samotnych nocy , gdy Stella Flanders spoczywała wreszcie snem wiecznym , Alden często dochodził do wniosku , że odpowiedz na oba pytania brzmi : tak ' 
Ocena : 10/10

!Podsumowanie!  
 
Wybiorę teraz tzw.  Top 8 najlepszych opowiadań znajdujących się w zbiorze ' Szkieletowa Załoga ' 
1. ' Mgła'
2.' Małpa '
3.'Januting'
4.' Człowiek , który nie podawał ręki;
5.' Edytor Tekstu'
6.' Babcia ' 
7.' Ballada o celnym strzale '
8' Cieśnina ' 
 
 
Dziękuję za uwagę .
Pozdrawiam : Pati13xd
 

21 komentarzy:

 1. Czytałam . I najbardziej do gustu przypadła mi "ballada o celnym strzale." :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo dużo czytasz książek-opowiadań tego pisarz i ci się podobają muszę jakąś przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam, czytam aż wyobraziłam sobie zimny wieczór i ja czytająca opowieść Kinga ;]
  Dzięki tobie coraz bardziej mam ochotę sięgnąć po jego książkę ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam książkę ,, Stephen King - SKLEPIK Z MARZENIAMI " i bardzo ją polecam :)
  Dziękuję , że komentujesz nasze notki :)
  http://sumikoandkatzumi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne to było :) chodź wyczułam, że szybko to pisałaś (widać po małych przejęzyczeniach). Nie warto się tak spieszyć. Druga sprawa, potrafisz tak dotrzeć do człowieka swoimi recenzjami, że te Twoje "namowy" (chodzi o to, że zachęcenie) zachęciły mnie do przeczytania książki tego autora, a było to tak... Szykowałam sobie książki do biblioteki gdy przypomniałam sobie o Tobie, a potem o Stephenie Kingu. Włączyłam specjalnie komputer, bo zapomniałam imienia i nazwisko, znaczy trochę wiedziałam, ale na wszelaki wypadek. Dałam Pani kartkę, a Pani wyciągnęła mi kilka książek. Spośród nich na początek wybrałam sobie "Carrie". Na razie dobrze się czyta, przyjazny klimat.

  Co do recenzji, najbardziej zaciekawiłaś mnie tą o "cichej wodzie".

  To jest niesamowite, że aż tyle książek czytasz. Ja również lubię, ale żeby mieć tyle czasu? Po prostu jestem zszokowana! Powinnaś znaleźć trochę czasu na inne przyjemności.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda pisałam dość szybko , bo postanowiłam że co sobote bede wstawiac posta , a pisałam w nocy z piatku na sobote . A co do przyjemnosci , to owszem mam czas na inne . :*

   Usuń
 7. Zgadzam się, potrafisz zachęcić do przeczytania wyżej wymienionych książek :) Już nie raz skorzystałam i przeczytałam książki, do których zachęcałaś. Oby tak dalej, bo tutaj zawsze znajduję ciekawe lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię jak w ksiażkach autor trzyma czytelnika w niepewnosci:) z filmamch jest tak samo:) w koncu muszę kupic jakaś książkę którą polecas:z)

  OdpowiedzUsuń
 9. http://miecz-krytyki.blogspot.com/p/kodeks-obozu.html
  Tutaj masz link do Kodeksu Obozu.
  Proszę Cię o poprawienie swojego zgłoszenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Twój blog jest mega mega fajny ;) wszystko jest w jak najlepszym porządku i wgl fajnie się go czyta ;)
  Zapraszam do mnie : http://photo-my-passion.blogspot.com/ liczę na jakiś komentarzyk ;) dopiero zaczęłam go prowadzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Twój blog jest super :D więc będę tu często wpadć :))
  Ja oglądała, film ,,Mgła" i strasznie mi się podobał, ale będę musiała też przeczytać książkę :D
  +obserwujemy???

  Zapraszam też do mnie:
  natolatekswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. świetny blog i świetne recenzje + zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wydaje się ciekawa. ;)
  Fajny blog :)

  http://friendship-school-love.blogspot.com/ ♥

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajny blog świetne recenzje:) polecam :D
  Jeśli jest jakaś osoba zainteresowana darmowymi próbkami kosmetyków to wejdzcie na ta strone i się zarejestrujcie :)http://shinybox.pl/?ref=a71d584 po zarejestrowaniu zapraszajcie koleżanki i gdy zdobedziecie 100 pkt to dostaniecie to cudo :) bardzo was zachecam bo sama pierwszy raz próbuje i chcę zobaczyc czy warto :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo mi się podoba twój blog , fajne recenzje ;) zapraszam do mnie : http://photo-my-passion.blogspot.com/ ;**

  OdpowiedzUsuń
 16. Masz bardzo fajny blog szczególnie dla tych osób co lubią pochłaniać mnóstwo książek- w tym JA ! :)
  Pozdrawiam i jeśli lubisz czytać książki to polecam Wampiry z Morganville-Rachel Caine- ubóstwiam całą serię <3333
  http://oceana-dar-drugiego-zycia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. fajny blog ;) ładnie piszesz ! :)
  będę wpadać tutaj częściej.
  +zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 18. czytałam Babcia ' i uwielbiam tą książkę :)
  pozdrawiam i zapraszam do mnie :
  http://mynightandday.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie przepadam za zbiorami opowiadać, jednak którąś z dłuższych powieści King'a mam zamiar wkrótce przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Fajne recenzje i woogule fany blog ;)
  Dziękuję za komentarz :*
  Ciesze się że mój rozdział ci się podoba : >
  Ja też pozdrawiam <333

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.