piątek, 11 grudnia 2015

Krucze Gniazdo czyli codwutygodniowy przegląd kulturowy.

Witajcie!


Zapewne wielu z Was, Moi Drodzy Czytelnicy zauważyło, że od dłuższego czasu na moim blogu nie zagościła żadna recenzja. Można by powiedzieć, że Krucze Gniazdo zdecydowanie przez ten okres obumarło. Jednak nadal pragnę kontynuować moją działalność blogową, gdyż to sprawia mi ogromną radość. Dlatego, gdy już uporam się z lekturami, których w tym roku szkolnym sporo obiecuje Wam, że recenzji różnych książek zacznie przybywać. Tymczasem zapowiadam, iż kolejną recenzją jaka zagości na moim blogu będzie dzieło Bolesława Prusa pt."Lalka". 

F I L M Y 

MOJA OCENA: 8/10 
ŚWITEŹ


Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film powstał w warszawskim studiu animacji Human-Ark. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącąą tkankę faktury malarskiej. XIX wiek - epoka romantyzmu. W burzową noc przez rozległy step mknie powóz z młodym Podróżnikiem. Błyskawice zatrzymują go w środku lasu. Woźnica i konie zapadają w tajemniczy sen. Oszołomiony Podróżnik wychodzi z powozu. Z ciemności wyłaniają się złowieszcze postaci. Nagle bohater znajduje się w środku pędzących na czarnych wierzchowcach żołnierzy, którzy wypuszczają nad jego głową ogniste strzały. Uciekając przed niebezpieczeństwem trafia nad brzeg pogrążonego w ciszy i spokoju jeziora. Mężczyzna niepostrzeżenie wpada do jeziora, które w niezwykły sposób przenosi go do pradawnego grodu. Staje się świadkiem ostatnich dni miasta Świteź, splądrowanego przez najeźdźców, których widział w lesie. Kiedy miasto staje w płomieniach, jego mieszkańcy szukają schronienia w kościele i modlą o cudowne ocalenie do Boga. Wybawienie przychodzi # woda pochłania miasto wraz z jego mieszkańcami i najeźdźcami. Rankiem okazuje się, że gród zniknął, a bohater unosi się na powierzchni wody, otoczony przez setki nenufarów - zaklętych mieszkańców Świtez


brak oceny
CYBERNATURAL
2014 

Laura Barns jest najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Zmienia się to, gdy zostaje publicznie ośmieszona przez zamieszczone w sieci wideo. Nie mogąc poradzić sobie ze stratą przyjaciół i ciągłymi docinkami uczniów, popełnia samobójstwo. Rok później grupa nastolatek, które najbardziej dokuczały Laurze, otrzymują wiadomość od niej.
MOJA OCENA: 7/10

ULUBIONE 
INTERNAT
2011

Pełna erotycznego napięcia opowieść o narodzinach kobiecej zmysłowości i strachu przed namiętną siłą, która kusi, zniewala i podstępnie pozbawia życia młode mieszkanki angielskiego internatu. Zafascynowana gotyckimi powieściami Rebecca (Sarah Bolger) zauważa, że skrycie adorowana przez nią przyjaciółka Lucie (Sarah Gadon, nowa muza Davida Cronenberga – „Cosmopolis”, „Niebezpieczna metoda”) darzy coraz gorętszym uczuciem świeżo przybyłą, tajemniczą koleżankę Ernessę (zjawiskowa Lily Cole, pamiętna Valentina z „Parnassusa” Terry'ego Gilliama). Zazdrosna Rebecca zaczyna obserwować nową uczennicę. Tymczasem pracownicy i mieszkanki internatu zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach. Czy sprawczynią tych zbrodni jest Ernessa?

Brak oceny 
GADAJĄCE GŁOWY 
1980

W 1979 roku Krzysztof Kieślowski przeprowadził pewnego rodzaju sondę społeczną. Pytania były z pozoru banalne. Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze? Wynikiem sondy był krótki film dokumentalny. Kieślowski wybrał 44 osoby i ustawił je w porządku chronologicznym tj. od najmłodszego do najstarszego. Każdemu poświęcił tylko jedno ujęcie. Na ekranie pojawiają się kolejne "gadające głowy", a w prawym dolnym rogu podany jest rok urodzenia danego człowieka. Począwszy od niemowlaka, przez przedszkolaków, uczniów, studentów, ludzi dorosłych, aż po stuletnią staruszkę, obserwujemy jak zmieniają się pragnienia ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. 

MOJA OCENA: 5/10
GALLOWS HILL
2013


Młody wdowiec, David Reynolds (Peter Facinelli) wraz z nową narzeczoną, Lauren (Sophia Myles) przyjeżdża do Bogoty gdzie mieszka jego córka, Jill (Nathalia Ramos), z którą chce on odnowić relacje. Podczas podróży samochodem, mają wypadek i cała trójka jest zmuszona zatrzymać się w motelu. Tam odkrywają, że właściciel tego miejsca przetrzymuje w piwnicy pewną kobietę. Jedyne co im w danej chwili przychodzi do głowy, to uwolnić więźnia. Nie wiedzą, że niektóre rzeczy nie zawsze są takie, na jakie wyglądają i czasami lepiej jest pozostawić coś w zamknięciu...

MOJA OCENA: 7/10 
DOBRY DINOZAUR
2015

Co by było, gdyby asteroida, której potężne uderzenie miliony lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów, jednak nie uderzyła w Ziemię? W alternatywnej historii, w której dinozaury nie wymarły, młody Apatozaur Arlo wpada do rzeki i zostaje porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem o imieniu Bąbel.


M U Z Y K A

Adam Strug
Stanisław Sojka
"Tam na rzece"

Stanisław Sojka
"Życie to krótki sen"

Linkin Park
"Shadows of the day" 


Greg Kihn Band
"The Breakup Song" 


K S I Ą Ż K A 


Karol Dicknes
"Opowieść wigilijna"

Z okazji zbliżających się świąt postanowiłam wypożyczyć sobie te oto książkę, ze względu na to, że urzekła mnie ta historia w wersji filmowej, więc doszłam do wniosku, że to najlepszy czas aby zapoznać się z  pierwowzorem. Jeszcze nie zaczęłam jej czytać, ale już niedługo to się zmieni. Fiodor Dostojewski 
"Zbrodnia i kara" 

Czyli moja kolejna lektura szkolna.. 


M A R A T O N
P I S A N I A 
L I S T Ó WW tym roku tak samo jak i w zeszłym w mojej szkole rozgłoszona była akcja o której istnieniu wielu z Was być może nie wie. Maraton Pisania Listów to według mnie najłatwiejszy sposób aby komuś pomóc. Wystarczy kartka i długopis oraz trochę wysiłku, aby wysłać listy czyli udać się na pocztę.m Bardzo żałuję, że o całej tej akcji dowiedziałam się dopiero w ubiegłym roku. Tym razem napisałam razem z mamą 25 listów. Pisałysmy w sprawach takich osób jak: Waleed Abu Al-Khair z Arabii Saudyjskiej, któremu groziło 15 lat więzienia za walkę w obronie praw człowieka. Yecenia Armenta z Meksyku, która była bita, podduszana i gwałcona dopóki nie przyznała sie do czyniu, którego nie popełniła. Oraz w sprawie Samana Naseem z Iranu, który przez 97 dni był torturowany i skazany na śmierć w wieku 17-lat. Akcja trwa od  4 do 13 grudnia i niestety już dziś dobiega końca. Jednak zachęcam Was już teraz do czynnego brania udziału w Maratonie. O więcej informacji udajcie się na strone internetową Amnesty International.


Z A P O W I E D Z I 
F I L M O W E


PREMIERA: 4 grudzień 

"Krampus. Duch Świąt"To nie będzie białe Boże Narodzenie. W tym roku przybierze kolor krwi. Dwunastoletni Max stara się przeżyć święta, które nie kojarzą mu się ze standardowymi obrazkami z telewizji. Jego święta to przepracowana, niedoceniana matka (nominowana do Oscara Toni Collette), siostra, która nie zwraca na niego uwagi, wreszcie ojciec starający się scalić rodzinę. Świątecznej atmosfery jakoś nie czuć. A to nie wszystko, bo na święta ma przyjechać rodzina. Dziwna rodzina. I tak Max traci wiarę w święta. A to poważny błąd, bo w ten sposób uruchamia lawinę zła. Zła, które nawiedzi dom i przemieni każdy świąteczny symbol w pułapkę śmierci. Mikołaj, pluszowe misie, nawet świąteczne aniołki przemienią się w monstra, a rozbita rodzina będzie musiała scalić się, by wspólnie stawić czoła złu. Co nie będzie łatwe, bo pojawi się Zły Duch Świąt - Krampus, który według wierzeń, przybywa zza światów, by w świąteczny czas ukarać niegodziwych.


PREMIERA: 4 grudzień

"MAMA"


Magda (Cruz), nauczycielka i matka 10-letniego chłopca, musi stawić czoło dramatycznej diagnozie. Wykryto u niej raka piersi. Jednak kobieta nie zamierza się poddawać, a choroba paradoksalnie wyzwala w niej zupełnie nowe pokłady energii, humoru i odwagi, które gruntownie zmieniają życie jej samej i jej najbliższych.


PREMIERA: 11 GRUDZIEŃ

"Tajemnice Bridgend" 

Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą znudzonych i zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w jednym z nich. Zdesperowany ojciec za wszelką cenę stara się uchronić swoje dziecko przed zgubnym wpływem rówieśników, podczas gdy w Bridgend dochodzi do kolejnych samobójczych śmierci.


PREMIERA: 18 grudzien

"GWIEZDNE WOJNY.
PRZEBUDZENIE MOCY" 
P R O Ś B A 
O
P O M O C

Ostatnio w mojej miejscowości zachorował 19-letni chłopak na czerniaka złośliwego. Jeżeli ktoś byłby w stanie wesprzeć go finansowo odsyłam do TEGO LINKU który dotarczy Wam więcej informacji. 


Zachęcam do dyskutowania na powyższe tematy.

Pozdrawiam
Czarny Kruk 

21 komentarzy:

 1. "Tajemnice Bridgent" zapowiadają się bardzo interesująco. Zaciekawił mnie też ten Maraton Pisania Listów, o którym jak dotąd słyszałam tylko za pośrednictwem telewizji. Szkoda że w mojej szkole nie było nicy takiego organizowane bo z wielką chęcią wzięła bym w tym udział :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również ten film bardzo zaciekawił, dlatego postanowiłam go umieścić w zapowiedziach. Niestety nie udało mi się znaleźć zwiastun i wydaje mi się, że z zobaczeniem go również będzie problem ze względu na to, że emitowany jest tylko w kinach studyjnych.

   Zawsze możesz wyjść z taką inicjatywą i razem z opiekunką samorządu szkolnego zorganizować Maraton Pisania Listów w swojej szkole do czego Cię zachęcam :>

   Usuń
 2. Oglądałam Internat, strasznie przerażający film. Czytałam ,,Opowieść wigilijną" i ,,Zbrodnię i karę", obie bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie w "Internacie" zawiodło zakończenie, aczkolwiek muszę przyznać, że produkcja zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, gdyż przedstawiała wydarzenia w sposób nowatorski.

   Nie martwię się o "Opowieść Wigilijna", gdyż wiem, że na pewno przypadnie mi do gustu. Obawiam się jednak "Zbrodni i kary", ponieważ kompletnie nie wiem czego mam się spodziewać.

   Usuń
 3. Oglądałam "Internat" i średnio podobał mi się ten film. "Opowieść wigilijną" każdy musi przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zbrodnia i kara to jedna z moich ukochanych książek!
  Żadnego z filmów nie widziałam, choć kojarzy mi się Internat - czytając opis nieszczególnie kojarzę, więc nie wiem, czy faktycznie oglądałam, czy tylko o tym czytałam. Niemniej, raczej nie zechcę przekonać się na własnej skórze o mojej racji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, Opowieść wigilijna to bardzo ciepła książka. Też myślałam, żeby wrócić do niej przed świętami, bo wprowadza w taki miły stan.. :)
  A co ja oglądałam? Hm.. Ostatnio zrozumiałam, że oglądam strasznie mało filmów.. Przypomina mi się tylko "Adult World" i "Lazarus Effect", ze względu na Evana Petersa :) I w obu przypadkach było całkiem całkiem, choć po "Lazarus Effect" spodziewałam się czegoś więcej.

  http://zapachstron.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mam ochotę na Gwiezdne Wojny :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej jestem ciekawa adaptacji ballady Adama Mickiewicza, wysoka ocena więc przyznam, że chciałabym jak najszybciej obejrzeć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tajemnice Bridgen to moje must have do obejrzenia :)

  Pozdrawiam i miłego tygodnia życzę :)
  Anru,

  OdpowiedzUsuń
 9. O rety rety rety! Tajemnice Bridgend! Że też wcześniej o nich nie słyszałam, już biegnę na filmweb czytać więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem dlaczego, ale te wszystkie ballady romantyczne przypadły mi do gustu. Według mnie są ciekawe i dużo bardziej podobają mi się ballady Mickiewicza od Dziadów (swoja drogą stwierdziłam,że musiał coś brać pisząc tą książkę).
  Opowieść Wigilijna to bardzo ciepła książka, która ma interesującą fabułę. Choć już wcześniej wiedziałam mniej więcej o czym będzie, ponieważ powstało wiele adaptacji z wykorzystaniem podobnej historii i tak mi się podobała.
  Jak dla mnie Gwiezdne Wojny to must have. Jeszcze nie wiem kiedy, ale jestem pewna,że wybiorę się na ten film do kina.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz? W tamtym tygodniu czytałam ''Świteź'' na lekcji polskiego. Nawet nie wiedziałam, że jest filmowa adaptacja. ''Opowieść wigilijną'' przerabiałam w szkole dwa albo trzy lata temu, nie pamiętam dokładnie. Ogólnie książka (albo raczej książeczka, bo długa ona nie jest) przypadła mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam Internat, ale nie powalił mnie na kolana ;)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 13. Gwiezdne wojny jeszcze przede mną, w jakiś wolny weekend zamierzam sobie zrobić z nimi mini maraton.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ooo, chętnie zobaczę "Cybernatural" i "Internat" ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę zobaczyć niektóre z tych filmów, ale przed Gwiezdnymi Wojnami najpierw wcześniejsze filmy, to mój cel jeszcze na ten rok, nadrobić je. ;)
  Musisz popracować nad kolorem tła tekstu, nie zgrywa się z tłem. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. "Opowieść wigilijną" czytałam, a "Zbrodnie i karę" mam w planach i na półce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam ochotę obejrzeć jakąś ciekawą, mroczną produkcję i na chwilę obecną moją uwagę najbardziej przykuł INTERNAT. Mam nadzieję, że ten film spełni moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 18. "Świteź" ♥ uwielbiam ballady Mickiewicza! A "Cybernatural" podobało mi się, ciekawie zrobiony horror, tak inaczej. Końcówka, moim zdaniem, do poprawy.

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.