czwartek, 4 lipca 2013

Bartłomiej Kluska 'Automaty liczą. Komputery PRL'

AUTOR: Bartłomiej Kluska
TYTUŁ: Automaty Liczą. Komputery PRL
WYDAWNICTWO: Novae Res
GATUNEK: Literatura popularnonaukowa
DATA WYDANIA: 2013
ILOŚC STRON: 210
CENA: 23.00 zł (kup teraz)


'Automaty liczą' to historia pojawienia się maszyn liczących, które potem przekształciły się w komputery. Mamy okazje poznać wszystko od podszewki: od komputerów, które zajmowały niekiedy całe pomieszczenie do miniatur, które były już szeroko dostępne. Poznamy także historie upadku wrocławskiego zakładu Elwro, który miał duży wpływ w odkrywaniu coraz to nowych technologii. To także opowieść o narodzinach polskiej informatyki, a także o trudach pracy informatyków, aby pod koniec lat 80 komputery mogły również znaleźć się w mieszkaniu statystycznego Polaka.

Bartłomiej Kluska (ur. 1980 r.)- historyk, archiwista. Autor książek 'Dawno temu w grach' (2008) i 'Bajty polskie' (2011) oraz ponad stu artykułów popularyzujących przeszłość
Bartłomiej Kluska
informatyki. Stały współpracownik miesięcznika 'Cd-Action'. Mieszka w łódzkich Bałutach.

Jak dotąd nie miałam okazji przeczytać żadnej książki popularnonaukowej. Nadarzyła się okazja zrecenzowania takiej książki, a z racji tego, że lubię poznawać nowe gatunki nie wahałam się ani chwili. 'Automaty liczą' to historia odkrywania nowych technologii. Niesamowity jest postęp. Kiedyś jeden komputer zajmował całe pomieszczenie, a do jego uruchomienia potrzeba było szeregu specjalistów. Dzisiaj komputer ma prawie każdy z nas, a aby go uruchomić wystarczy jeden przycisk odpowiedniego guzika. Książka Bartłomieja Kluski pokazuje czytelnikowi komputer z nieco innej perspektywy. Na co dzień z pewnością nikogo z nas nie interesuje droga jaką musieli pokonać specjaliści abyśmy dzisiaj mogli korzystać z PC. Dlatego warto poznać tą historie. Książka pokazuje jak zacofana w porównaniu do Stanów Zjednoczonych i innych krajów zagranicznych była Polska. Autor w ciekawy sposób przedstawia przyczyny i skutki tego zjawiska.

Autor książki darował sobie pisanie językiem specjalistycznym. Zrobił to aby każdy czytelnik mógł zrozumieć tą książkę. Nie każdy autor potrafi zaciekawić czytelnika w szczególności jeśli chodzi o książki popularnonaukowe. Choć jest to moja pierwsza książka z tego gatunku to zdaje sobie sprawę, że napisanie jej nie było łatwe. Nie każdy z nas lubi historie, lecz historie sprzętu używanego na co dzień każdy z nas powinien znać. Cieszę się, ze jestem w posiadaniu takiej wiedzy i jestem wdzięczna autorowi, ze postanowił napisać i wydać taką książkę.

Zdaje sobie sprawę, ze nie do każdego przemawiają książki popularnonaukowe. Z tą warto sie zapoznać, aby choć trochę znać genezę powstania komputera. Publikacja została wzbogacona ilustracjami więc możemy zobaczyć jak wyglądały poszczególne modele pierwszych komputerów. Książkę szczególnie polecam osobom, które interesują się informatykom, a także amatorskim miłośnikom komputeryzacji. Ponadto zachęcam do zapoznania się z tą pozycją każdej osobie. Z pewnością nie pożałujecie nabytej dzięki niej wiedzy.

OCENA: 9/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje Wydawnictwu Novae Res

Recenzja dostępna również na:9 komentarzy:

 1. Fajnie, że język jest dostosowany do czytelnika :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z pewnością obfituje w szereg ciekawostek. I temat na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę nie moja tematyka, ale może kiedyś... :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za takiego rodzaju książkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie przepadam za tego typami ksiazek, ale skoro zachęcasz to moze sie skuszę :) :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... te 9/10 zachęca, ale sama nie wiem. Książka nie dla mnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. hmm. raczej ksiazka nie dla nmie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej sobie daruję te ksiażkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wysoka ocena jest bardzo zachęcająca, ale jakoś nie ciągnie mnie do tej ksiażki.

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.