środa, 28 listopada 2012

Eric Garcia -'Windykatorzy'

Eric Garcia 
'Windykatorzy'

AUTOR: Eric Garcia
GATUNEK: thriller
WYDANIE: 2011
ILOŚĆ STRON : 351
EKRANiZACJA: tak ' Repo Men
MOJA OCENA : 10/10
Zwiastun po angielsku .


O czym opowiada ?
Każde ciało ma swoją cenę. Każdy organ można kupić. Tylko nie zapomnij uważnie przeczytać umowy ...

USA, niedaleka przyszłość. Ludzie coraz rzadziej umierają ze starości, bo na wolnym rynku dostępne są sztuczne , proktyczne niezniszczalne zamienniki wszystkich organów wewnętrznych. Niestety, ich wysoka cena powoduje, że większość potrzebujących nabywa je na kredyt, którego udzielają wyspecjalizowane firmy. Zaniechanie lub opóźnienie spłaty jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Rzesze specjalnie wyszkolonych windykatorów (płatnych morderców) wytropią każdego łużnika i wtedy nie ma zmiłuj - wytną mu na żywca wszczepione organy, nawet niezbędne do życia. Bezimienny narrator jest windykatorem, i to najlepszym w branży. Pięciokrotnie żonaty, pracuje dla Credit Union, wiedzie mu się doskonale. I nagle wszystko się wali. Przypadkowe porażenie prądem podczas rutynowej ekstrakcji organów, śmierć kliniczne, wszczepienie sztucznego serca, oczywiście na jego koszt. Po przebudzeniu wraca do zawodu, ale jest coraz gorszej. Ostateczne załamanie przychodzi , gdy dostaje zlecenie na odebranie organu swej byłej żony, z którą ma syna. Nie jest już w stanie pracować, przestaje spłacać raty kredytu - i niespodziewanie ze ścigającego sam staje się ściganym. Tropi go najlepszy przyjaciel, też zawodowy windykator 

Wątek
Podoba mi się to, ze główny bohater nawiązuje w wątkach do przeszłości. Opowiada nam o swoim życiu prywatnym i zawodowym.Dzięki temu czujemy sympatię do niego. 
Bardzo dobrze opisane są wątki windykacji , nie jest to krwawe i to jest plusem.
Gdy otwieramy książkę czytamy pierwsze zdanie : ' Biorąc po raz pierwszy trzustkę do rąk , doznałem erekcji', możemy myśleć , że główny bohater jest niezauważony psychicznie czy co najmniej zboczony. Ja, pomyślałam tak samo. Lecz nie dajcie się zrazić. 

Bohaterowie
Główny bohater, a zarazem narrator jest bezimienny. Nie mamy wypisanego czarno na białym jego nazwiska, także osoby trzecie przykładowo żony zwracają się do niego ' kotku ', 'windykatorku' itp, zle nigdy po imieniu i nazwisku. Jest to celowe działanie autora książki. Dla innych jest to plus , dla innych minus. Zależy od naszych oczekiwań. 
Więc pan x (nazwijmy tak głównego bohatera) z wyglądu jest raczej szczupły. Nie mamy dokładnej charakterystyki wyglądu zewnętrznego. Bogatsze opisy są psychiki pana x , ponieważ książka jest pisana z jego perspektywy. Miał pięć żon i z każdą z nich się rozwiódł. Miał jednego syna Petera, który go nienawidził. 
Kochał swoją prace , do czasu ...

Moja ocena
Podoba mi się sam pomysł na książkę  Świat , w którym prawie nikt nie umiera ze starości...
W książce możemy się śmiać i płakać.
GORĄCO POLECAM !

O autorze ... 
Eric Garcia

Eric Garcia , amerykański pisarz, autor kilku powieści humorystycznych tym Naciągacze które miało miejsce w filmie w reżyserii Ridleya Scotta , z udziałem Nicolasa Cage'a , a Anonymous Rex serii, który został przebudowany w 2004 roku na kanale SciFi . Jest również scenarzystą, z Garrett Lerner, z 2010 filmów Repo Men , opartego na powieści Garcii Repossession Mambo .

19 komentarzy:

 1. Dobre!! Filmu nie oglądałam, i dobrze bo zawsze najpierw czytam książkę a później ewentualnie oglądam film. Zaciekawiła mnie ta książka. Porozglądam się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zastrzeżenie co do recenzji. Brak w niej kropek, polskich znaków, są spacje w złych miejscach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem, wiem ! Mam kłopoty z ortografią i dlatego Was bardzo mocno przepraszam :)
   Ps.
   Nie jesteś pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę :)

   Usuń
 3. Zaintrygowałaś mnie ;> W ogóle świetny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 4. szczerze mówiąc wydaje mi się, że kiedyś sięgnę po tę książkę ;) ciekawy pomysł miał ten pisarz ;)
  nigdy jeszcze nie spotkałam się z podobną historią ;d a bezimienność narratora zawsze jest ciekawa ;) czytałam książki w których narrator nie ma imienia i nazwiska i mają taki charakterystyczny klimat ;)
  pozdrawiam ;d

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba to przeczytać ! książka fantastyczna

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam cię do Liebster Blog Award: http://szlachta-czyli-ten-1-procent.blogspot.com/2012/11/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 7. może być ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się na ciekawą ksiązkę
  Naprade fajny blog
  Zapraszam do mnie :P
  http://loveit626.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. tytuł filmu mi coś mówi. Może go kiedyś widziałam? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Omomom muszę przeczytać książkę, bo wydaje się na świetną.!.
  Zapraszam do mnie kochana www.life-as-a-drug.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowicie mnie zaintrygowała ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. dziękuję Ci za życzenia! Nie mogę się już doczekać kolejnej recenzji ;d

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo fajny post ;)) masz wspaniałego bloga! będzie mi miło jeśli spodoba Ci się mój i również go zaobserwujesz ;))

  OdpowiedzUsuń

Witaj w Kruczym Gnieździe!

The moon is my sun,
the night is my day.
Blood is my life,
and you are my prey.